اخبار

توسعه صادرات صنایع فرهنگی از ماموریت‌های اصلی رایزنان فرهنگی است

اسماعیلی در دیدار با اعضای فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی گفت: سیاست‌گذاری واحد در هزینه‌کرد بودجه دستگاه‌های مختلف در حوزه فرهنگ با تصویب آیین‌نامه بند ز تبصره ۹ لایحه بودجه از دستاوردهای مهم وزارت فرهنگ است.

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه سه‌شنبه بیستم دی‌ماه در دیدار با اعضای فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی که در محل وزارتخانه برگزار شد، درباره وضعیت فرهنگی کشور طی یک‌دهه اخیر گفت: متاسفانه جایگاه حوزه فرهنگ طی یک دهه اخیر به شدت تضعیف شده بود و مدیریت فرهنگی دولت مردمی از زمان آغاز به کار دولت، نهایت تلاش خود را کرده تا حوزه فرهنگ کشور به ریل اصلی خود بازگردد.

وی با بیان اینکه وزارت فرهنگ در دوره جدید و طی یک‌سال و نیم اخیر نهایت تلاش خود را کرده است تا مرجعیت از دست رفته حوزه فرهنگ بازگردد، گفت: سیاست‌گذاری واحد در هزینه‌کرد بودجه‌ دستگاه‌های مختلف در حوزه فرهنگ در پی تصویب آیین‌نامه بند ز تبصره ۹ لایحه بودجه یکی از اتفاقات مهم در وزارت فرهنگ دولت مردمی‌ به شمار می‌رود.

اسماعیلی ادامه داد: براساس بند ز تبصره 9 قانون بودجه، دستگاه‌های اجرایی مجاز هستند تا 2 درصد از بودجه هزینه‌ای خود را برای هم‌افزایی و ارتقاء فعالیت‌ها و تولیدات فرهنگی از قبیل موضوعات قرآنی، نمایشی، مطبوعاتی، رسانه‌ای نوین، نشر و کتاب و گردشگری و صنایع‌دستی هزینه کنند.

اسماعیلی با اشاره به اهتمام وزارت فرهنگ در دوره جدید بر انجام سفرهای استانی و حضور میدانی مدیران وزارتخانه برای رفع موانع و مشکلات اهالی فرهنگ و هنر گفت: در بیش از ۷۰ سفر استانی که یک‌سال و نیم اخیر داشته‌ایم توجه ویژه‌ای به تسریع روند تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام فرهنگی شده است و نهایت تلاش خود را می‌کنیم تا پایان چهار سال نخست دولت مردمی اکثر پروژه‌های نیمه‌تمام به سرانجام برسد.

عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی با اعلام اینکه تاکنون در ذیل فعالیت‌های قرارگاه محرومیت‌زدایی از حوزه فرهنگ و هنر بیش از ۱۰۰ هزار نفر در مناطق کم‌برخوردار کشور، خدمات آموزش رایگان دریافت کرده‌اند، گفت: در کنار صدور گواهی «مهارت» به هنرجویان، شرایط اعطای مجوز‌های موسسات فرهنگی و آموزشگاه‌ها برای آموزش دیدگان تسهیل شده تا با این اقدام به اشتغال‌زایی این مناطق هم کمک شود.

اسماعیلی در ادامه به رویکرد جدید در انتخاب و اعزام رایزنان فرهنگی ایران به کشورهای مختلف اشاره کرد و گفت: توسعه صادرات صنایع فرهنگی نیز جز ماموریت‌ها و شعارهای اصلی رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مختلف است و تمامی رایزنان می‌بایست برنامه‌های خود را با محور توسعه صادرات صنایع فرهنگی تدوین و اجرا کنند.

وزارت فرهنگ، قرارگاه مهم جهاد تبیین
همچنین حجت‌الاسلام سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی، رئیس فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی در سخنانی کوتاه، وزارت فرهنگ را یکی از قرارگاه‌های مهم جهاد تبیین دانست و گفت: بخش‌های مختلف حوزه فرهنگ، هنر و رسانه کشور در کنار مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از نقش کلیدی در جهاد تبیین مدنظر مقام معظم رهبری برخوردار هستند تا در جنگ رسانه‌ای و تهاجم فرهنگی که با آن مواجه هستیم، سربلند باشیم.

وی همچنین توجه و حمایت از هنرمندان مستعد انقلابی و متعهد را الزامی برشمرد و گفت: با شناسایی و حمایت از هنرمندان متعهد انقلابی که پای آرمان‌های امام‌(ره) و انقلاب اسلامی ایستاده‌اند، می‌توان جبهه فرهنگی انقلاب را بیش از گذشته تقویت کرد.

منبع: ایبنا

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *