اخبار

جوانان مالی تشنه فرهنگ شیعی هستند/ «مهاجر سرزمین آفتاب» برای مخاطبان آفریقایی ترجمه شود

«محمد شولا یحیی حیدر» از لزوم تقویت ارتباطات فرهنگی بین ایران و کشورهای آفریقایی می‌گوید.

به گزارش خبرنگار حوزه دین و آیین گروه فرهنگ خبرگزاری آنا، «سید محمد شولا یحیی حیدر» روحانی شیعه اهل مالی از سال ۲۰۰۸ میلادی تا کنون رهبر شیعیان این کشور آفریقایی و همچنین سرپرستی «حزب الرحمن» این کشور را بر عهده دارد. وی که متولد فوریه ۱۹۷۹ (بهمن ۱۳۵۷) و هم سن انقلاب اسلامی ایران است، سه سال پیش  مدال «شوالیه خدمت به ملت» را از نیرو‌های مسلح مالی دریافت کرد. شولا حیدر دارای تحصیلات علوم دینی است و در ۲۲ سالگی موفق به حفظ قرآن کریم شده است.

«حزب الرحمن» به عنوان یک حزب سیاسی‌مذهبی در سال‌های اخیر علاوه بر داشتن چند نماینده در ادوار مختلف پارلمان کشور مالی،  فعالیت‌های متنوعی نیز در حوزه‌های اجتماعی و عمرانی داشته است.

این اندیشمند اهل مالی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری آنا با اشاره به این که شیعیان آفریقا و به طور ویژه شیعیان کشور مالی ارادت فراوانی به اهل بیت (ع) دارند افزود: همین ارادت به اهل بیت (ع) به عنوان محوری مشترک با مردم ایران باعث علاقه اهالی مالی به فرهنگ ایرانیان شده است. آن‌ها اخبار مربوط به جمهوری اسلامی ایران را به صورت مداوم پیگیری می‌کنند. ۸۹ درصد مردم مالی مسلمان هستند و در این میان شیعه و سنی به ایران احترام می‌گذارند. چراکه مقاومت ایرانیان در برابر کشور‌های زورگو برای آن‌ها یک الگو است.

شولا یحیی‌حیدر اظهار کرد: برای گسترش فرهنگ اسلامی و شیعی در مالی باید رابطه فرهنگی ایران و مالی تقویت شود. جوان‌های آن‌جا به کتاب‌های اجتماعی سیاسی فرهنگی نیاز دارند، اما باید این کتاب‌ها بیشتر به زبان فرانسوی باشد، چون اهالی مالی بیشتر به زبان فرانسوی تکلم می‌کنند و البته تا حدودی هم با زبان عربی آشنا هستند. مالی زمانی مستعمره فرانسه بود و در سال ۱۹۶۰ میلادی استقلال خود را به دست آورد. بنابر این از نظر فرهنگی و زبانی تحت تأثیر این کشور قرار دارد. با این حال نسل جوان مالی تشنه آموزه‌های دینی است و چه بهتر که جمهوری اسلامی ایران با ارسال محصولات فرهنگی و رسانه‌ای به این نیاز‌ها پاسخ گوید.

جوانان مالی تشنه فرهنگ شیعی هستند/ «مهاجر سرزمین آفتاب» برای مخاطبان آفریقایی ترجمه شود
وی گفت: اخیراً در مراسم رونمایی از تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب مهاجر سرزمین آفتاب حضور داشتم این کتاب شامل خاطرات خانم سبا بابایی (کونیکو یامامورا) تنها مادر شهید اهل ژاپن است. به نظر من ترجمه این کتاب به زبان فرانسه در کشور‌های فرانسوی زبان آفریقا مخاطبان زیادی را به خود جلب خواهد کرد. امیدوارم این اتفاق بیفتد و اهالی مالی هم با فرهنگ شیعی و اتفاقات عجیبی که در زمان جنگ عراق علیه ایران رخ داد آشنا شوند.

منبع: آنا

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *