اخبار

اعزام اساتید زبان فارسی به ترویج فرهنگ ایرانی می انجامد

رئیس دستگاه دیپلماسی فرهنگی کشور، از عدم حمایت از کرسی های زبان فارسی در خارج کشور انتقاد کرد و گفت که این کرسی ها به زبان های دیگری همچون فارسی و عربی منتقل می شود.

حجت الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی پور رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در جریان حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نخستین اجلاس منطقه ای رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه، بر توسعه همکاری های علمی با رایزنان فرهنگی کشورمان تاکید کرد.

وی خطاب به محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ابراز کرد: تفاهم‌نامه های مختلفی با دانشگاه های مختلف کشورهای همسایه منعقد می شود، اما برای اجرا، پیگیری های لازم صورت نمی گیرد. در این میان علاوه بر مساعدت وزارت علوم، لازم است که رایزنان فرهنگی نیز پیگیر اجرای این تفاهم نامه ها باشند.

ایمانی پور ادامه داد: یکی دیگر از کارهایی که وزارت علوم، می تواند به حوزه فرهنگ دیپلماسی کمک کند موضوع اسلام شناسی و آموزش زبان فارسی است. این وزارتخانه با اعزام اساتید زبان فارسی و اساتید اسلام شناسی کمک شایانی به ترویج فرهنگ ایرانی اسلامی خواهد کرد. این امر، به ویژه در کشورهای همسایه که بخشی از ایران فرهنگی هستند، باید صورت گیرد.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه با بیان اینکه متاسفانه کرسی های زبان فارسی در حال واگذار به زبان عربی و چینی می شود، ادامه داد: دلیل اصلی این موضوع را که جویا می شویم، آنها می گویند زیرا از زبان فارسی حمایت نمی کنید.

وی پیشنهاد داد؛ اگر دولت حمایت کند می توان تجار ایرانی مجاب کرد تا بخشی از مالیات خود را برای توسعه و ترویج زبان فارسی در کشورهای دیگر هزینه کنند. یکی از همکاری های گسترده ای که از گذشته وجود داشته، مساله بورسیه دانشجو است. لازم است به موضوع بورسیه و توسعه تعامل دانشجو کمک رسانی کنیم.

ایمانی پور با تاکید بر اینکه ظرفیت های دانشگاه های استان ها اگر در کنار فرصت های منطقه ای قرار گیرد اتفاقات مبارکی می افتد، بیان کرد: بر همین اساس، همکاری بین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، لازم است که بیش از گذشته نظام مندتر و منسجم‌تر برقرار شود.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *