اخبار

پیشاور پاکستان میزبان روزهای فرهنگی ایران بود

همزمان با چهل ‌و چهارمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، روزهای فرهنگی ایران به همت خانه فرهنگ کشورمان در پیشاور برگزار شد که این رویداد با استقبال مردم و شخصیت‌های فرهنگی پاکستان همراه بود.

به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در پیشاور و به مناسبت چهل ‌و چهارمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، مراسم افتتاحیه روزهای فرهنگی ایران شامل برپایی نمایشگاه تصاویر روزهای پیروزی انقلاب اسلامی، صنایع دستی، کتاب‌های گردشگری و ایرانشناسی، فرش و گلیم، عروسک‌هایی با لباس‌های اقوام ایرانی، تصاویر جاذبه‌های گردشگری، نمایش کلیپ دستاوردهای انقلاب اسلامی و نمایش فیلم در سالن آمفی تئاتر امام خمینی(ره) خانه فرهنگ کشورمان برگزار شد.

سیده زینب نقوی، معاون کمیساریای عالی پیشاور در مقابل دوربین رسانه‌های این ایالت ضمن قدردانی از خانه فرهنگ کشورمان در برپایی روزهای فرهنگی ایران و دعوت از مقامات ایالت گفت: فعالیت‌های فرهنگی ظرفیت بزرگی برای آشنایی و نزدیکی هرچه بیشتر دو کشور بوده و با توجه به همسایگی ایران و پاکستان، مردم این کشور علاقه وافری به ایران اسلامی داشته و برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی می‌تواند در تقویت دوستی مردم دو کشور تاثیر بسزایی داشته باشد.

علی بنفشه‌خواه، سرکنسول کشورمان در پیشاور اظهار داشت: امروز در خانه فرهنگ ایران گردهم آمده‌ایم تا چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران را تحت عنوان روزهای فرهنگی ایران شامل پرپایی نمایشگاه صنایع دستی، کتب مختلف، تصاویر روزهای پیروزی انقلاب اسلامی، نمایش فیلم دستاوردهای انقلاب اسلامی و سینمایی برگزار کنیم.

وی افزود: ما با برپایی اینگونه برنامه‌های فرهنگی در پی آن هستیم تا روابط فرهنگی ایران و پاکستان را در حوزه فرهنگی تبادل کنیم.

تأسیس گوشه ایران در دانشکده دولتی بانوان پیشاور

رئیس دانشکده دولتی بانوان پیشاور پس از بازدید از نمایشگاه فرهنگی و هنری، خواستار تأسیس گوشه ایران در کتابخانه این دانشکده و برپایی نمایشگاه دائمی کتیبه‌های فارسی در پاکستان به ویژه نمایش تصاویر نقاشی‌های استاد فرشچیان شد.

مهران اسکندریان، رئیس خانه فرهنگ کشورمان در پیشاور در گفت‌وگو با خبرنگاران شبکه‌های تلویزیونی پاکستان گفت: خانه فرهنگ ایران همانند سال‌های گذشته، به مناسبت چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند ایران با برپایی روزهای فرهنگی همواره تلاش می‌کند با برگزاری گونه‌های مختلف فعالیت‌های فرهنگی و هنری برای معرفی فرهنگ و تمدن غنی دوکشور ایران و پاکستان قدم برداشته و شمار روزهای همدلی و دوستی فی مابین را فزونی بخشد.

وی افزود: امیدواریم در ایران اسلامی نیز شاهد برگزاری برنامه‌های فرهنگی مشترک با هنرمندان عرصه‌های مختلف سرزمین پاک پاکستان باشیم. 

وجود زمینه‌های مناسب برای تقویت روابط فرهنگی دو کشور ایران و پاکستان

 اساتید و دانشجویان و دیگر شرکت کنندگان در این مراسم در مصاحبه با شبکه‌های تلویزیونی و خبرنگاران رسانه‌ها با ابراز خرسندی و مسرت از حضور خود در این برنامه باشکوه فرهنگی اظهار داشتند: برپایی تنها گوشه‌ای از فرهنگ و هنر، تصاویر جاذبه‌های گردشگری، صحنه‌هایی از دوران پیروزی انقلاب اسلامی و حضور پر رنگ بانوان ایرانی، کتب مفاخر و هنرمندان ایرانی، نمایش فیلم دستاوردهای انقلاب اسلامی از سوی خانه فرهنگ ایران در پیشاور، کشور پرافتخار ایران به خوبی به نمایش گذاشته است.

آنان گفتند: تقریب دو کشور مسلمان و همسایه ایران و پاکستان می‌تواند به عنوان دو بال قدرتمند، الگویی شایسته در میان کشورهای اسلامی باشد. با توجه به پیشینه مشترکات فراوان فرهنگی ایران و پاکستان، زمینه‌ای مناسب برای تقویت ارتباطات و تعاملات دو کشور بوده و هر روز شاهد پیشرفت و توسعه این همکاری و دوستی هستیم.

شرکت کنندگان این مراسم افزودند: انقلاب اسلامی ایران نوید و چراغ امیدی برای تمام مستضعفین جهان است.

منبع: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

https://translationmovement.com/c3j0

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *