اخبار

اسماعیلی: تقویت اشتراکات فرهنگی ایران و ترکمنستان بسیار اهمیت دارد

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ در حاشیه سفر به ترکمنستان ضمن بازدید از محل رایزنی فرهنگی کشورمان در عشق آباد در جریان فعالیت‌ها و اقدامات این مجموعه در راستای توسعه و گسترش همکاری‌ها و تعاملات فرهنگی با کشور ترکمنستان قرار گرفت.

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که برای افتتاح روزهای فرهنگی و نمایشگاه صنایع دستی ایران عازم عشق آباد پایتخت کشور ترکمنستان شده است، عصر دیروز سه‌شنبه بیست و پنجم بهمن‌ماه در ادامه برنامه‌های سفر خود از محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد بازدید به عمل آورد.

وزیر فرهنگ ضمن بازدید از بخش‌های مختلف این مرکز به ویژه آموزش زبان فارسی تأکید کرد: تقویت اشتراکات فرهنگی دو کشور و فعالیت‌های رایزنی فرهنگی و همکاری طرف ترکمنستانی بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: در دیدارهایی که با مقامات عالی این کشور داشته‌ایم، اراده جدی گسترش همکاری‌های دو جانبه در بین مسئولان ترکمنستان وجود دارد و توسعه همه جانبه تعاملات فی‌مابین مورد تأکید طرفین قرار دارد که می‌بایست از این ظرفیت برای توسعه تعاملات استفاده کرد. 

اسماعیلی تأکید کرد: سیاست اصولی وزارت فرهنگ در دولت مردمی تلاش برای ارتقای جایگاه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان قرارگاه فرهنگی نظام اسلامی در خارج از مرزهای کشور است و با تلاش رایزنان فرهنگی باید شاهد همکاری‌های بیش از پیش در تعاملات فرهنگی باشیم.

اسماعیلی با بیان اینکه اولویت دولت مردمی در گسترش همکاری‌ها با همسایگان با محوریت حوزه فرهنگی می‌تواند بسترساز زمینه‌های دیگر همکاری‌ها باشد، به اهمیت  آموزش زبان فارسی در ترکمنستان اشاره کرد و افزود: شور و اشتیاق مردم فرهنگ دوست ترکمنستان در یادگیری زبان فارسی ستودنی است و طبیعتاً با اهتمام جدی بنیاد سعدی می‌توان در این زمینه شاهد توفیقات فراوانی باشیم. 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از این بازدید از فعالیت‌ها و اقدامات رایزنی فرهنگی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و همچنین سفارت کشورمان در ترکمنستان در برگزاری روزهای فرهنگی و نمایشگاه صنایع دستی در این کشور قدردانی و اظهار امیدواری کرد که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده به ویژه در تعیین جدول زمان‌بندی همکاری‌ها بیش از گذشته شاهد گسترش و توسعه روابط ایران و ترکمنستان باشیم.

همچنین در این بازدید غلام‌عباس ارباب خالص سفیر کشورمان در ترکمنستان و نوید رسولی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان گزارشی از اقدامات و فعالیت‌های فرهنگی در این کشور را ارائه کردند.

محمدمهدی اسماعیلی در این سفر علاوه بر افتتاح روزهای فرهنگی و نمایشگاه صنایع دستی ایران در ترکمنستان و بازدید از برخی مراکز فرهنگی این کشور، با مقامات عالی ترکمنستان در خصوص توسعه روابط دیدار و از اولین فرهنگ لغات فارسی ترکمنی نیز رو نمایی کرد و همچنین در مراسم رسمی ضیافت وزیر فرهنگ ترکمنستان شرکت کرد.

منبع: فارس

https://translationmovement.com/oiz4

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *