اخبار

پژوهشگاه رویان چگونه شکل گرفت؟

چاپ چهارم کتاب «داستان رویان»؛ روایت تاریخ شفاهی دکتر سعید کاظمی آشتیانی در پژوهشگاه رویان از تأسیس تا تثبیت و پیشرفت، دانشمندی که رهبر انقلاب او را «کانون امید و ابتکار و نوآوری» معرفی کردند، منتشر شد.

به گزارش ایرنا، داستان رویان، خاطرات ناب و منتشر نشده از روند شکل‌گیری پژوهشگاهی را روایت می‌کند که برای نخستین بار در ایران، موفق به درمان ناباروری و سلول درمانی و شبیه‌سازی شد.

در بخشی از مقدمه این کتاب چنین می‌خوانیم: «پس از جنگ تحمیلی، عده‌ای جوان از جنگ‌برگشته دور هم جمع شدند و تصمیم گرفتند مجموعه‌ای را راه‌اندازی کنند که برای نخستین بار مشکل نازایی را در کشور حل می‌کرد. انگیزه آنان برای حرکت، امید به توشه آخرتی بود که از ثمره تلاششان فراهم می‌آمد. سال‌ها بعد از آن ‌همه تصمیمات و اقدامات و رنج‌ها، نتیجه کارشان نماد پیشرفت ایران شد و به باز کردن گره زندگی خانواده‌های گرفتار انجامید. رویان، نوزاد همان تلاش‌ها و مجاهدت‌های جمعی سعید کاظمی آشتیانی و دوستانش بود.

رویان هم مثل هر نوزاد دیگری داستان زندگی دارد… در داستان زندگی رویان، داستان هزاران نوزاد دیگر نهفته است؛ داستان صدقه جاریه‌ای که کاظمی آشتیانی و دوستانش از خود به یادگار گذاشتند و چه وظیفه‌ای برای تاریخ شفاهی مهم‌تر از اینکه چنین اسناد با ارزشی را جمع‌آوری و منتشر کند.

کتاب حاضر روایتی از تأسیس، تولد، تثبیت و شکوفایی رویان است که با محوریت شخصیت اصلی داستان، دکتر سعید کاظمی آشتیانی پیش می‌رود.»

در برشی از کتاب رویان درباره دکتر کاظمی آشتیانی می‌خوانیم: «برای ما الگوی مدیریت بود؛ مدیریتی که نشسته مدیریت نمی‌کند بلکه مدیر فعالی است و خودش در کارهای عملیاتی درگیر می‌شود. پا پیش می‌گذارد که بقیه همکارانش دنبالش بیایند، برای اینکه به هدف برسند…

ایشان علاقه‌مند بود واقعا کشورمان را در سطح جهانی مطرح بکند. به‌ این ترتیب که همیشه در زمینه علمی حرف نو برای گفتن داشته باشیم نه اینکه کارهای تکراری انجام بشود. همیشه اصطلاحی را به‌ کار می‌برد. چون اصلیت ایشان آشتیانی بود، به‌ قول خودشان می‌گفتند: «عسلک‌بازی نکنید.» دیدید بچه‌ها می‌آیند گِل‌بازی می‌کنند؟ می‌گفت از این کارها نکنید. به کارهای بزرگ فکر بکنید و جلو بروید؛ من حمایت می‌کنم…

اگر داستان آرش واقعیت دارد، این آدم، آرش بود. آرش، جان خودش را توی تیر کرد که تیر کوتاه ننشیند تا مرزهای ایران کوچک نشود. این آدم هم جان خودش را در مجموعه‌هایی کرد که داشت آنها را بزرگ می‌کرد…»

براساس این گزارش، بعد از درگذشت مشکوک دکتر سعید کاظمی آشتیانی در ۱۴دی ماه ۱۳۸۴ رهبر انقلاب در پیام تسلیتی، دکتر کاظمی آشتیانی را دانشمند مؤمن و جهادگر، شخصیت ارزشمند، کانون امید و ابتکار و نوآوری، از فرزندان صالح انقلاب و از رویش‌های مبارکی که آینده‌ درخشان علمی در کشور را نوید می‌دهند، توصیف کردند و فقدان این عنصر خدوم و با ارزش را ضایعه‌ای دردناک خواندند.

داستان رویان که تحقیق و تدوین آن توسط محمدعلی زمانیان صورت گرفته، در ۲۰۰ صفحه و با قیمت ۴۰هزار تومان توسط انتشارات راه یار منتشر شده است.

منبع: ایرنا

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *