اخبار

علاقه‌مندی «تهران» و «دوشنبه» به توسعه همکاری‌های ادبی و فرهنگی

در دیدار سفیر جمهوری اسلامی ایران با رئیس اتحادیه نویسندگان تاجیکستان بر علاقه مندی دو طرف در خصوص توسعه همکاری های مشترک ادبی و فرهنگی تاکید شد.

در دیدار «محمد تقی صابری» سفیر فوق‌العاده و نماینده تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران با «نظام قاسم» رئیس اتحادیه نویسندگان تاجیکستان زمینه های توسعه مناسبات و همکاری های ادبی و فرهنگی دو کشور مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

محمدتقی صابری با اشاره به اراده مقامات عالیه دو کشور بر گسترش روابط میان دو ملت هم‌دین، هم‌زبان و هم‌فرهنگ ایران و تاجیکستان و نیز تحولات مثبت در روابط میان «تهران» و «دوشنبه»، آمادگی جمهوری اسلامی ایران جهت توسعه و تقویت مناسبات در همه زمینه ها، از جمله همکاری های ادبی و فرهنگی دو کشور را اعلام کرد که مورد استقبال رئیس اتحادیه نویسندگان تاجیکستان قرار گرفت.

سفیر ایران تصریح کرد: اشتراکات فراوان دو کشور ایران و تاجیکستان در عرصه‌های مختلف، به ویژه در حوزه فرهنگی، ظرفیت بسیار خوبی برای بسط و گسترش همکاری‌های متقابل بوده و جمهوری اسلامی ایران در جهت تعمیق مناسبات ادبی و فرهنگی با جمهوری تاجیکستان هیچ محدودیتی ندارد.

صابری در بخش دیگری از صحبت های خود، سفر هیئت‌های فرهنگی و هنری جهت شرکت در نمایشگاه‌های کتاب ایران و تاجیکستان، دیدار از مراکز فرهنگی، هنری و تاریخی دو کشور، برگزاری مشترک نمایشگاه ها جهت معرفی دستاوردها و فعالیت های علمی، فرهنگی و هنری، معرفی آثار ممتاز و برجسته ادبیات تاجیک و ایران و تجلیل از مناسبت های ملی دو کشور و از جمله برگزاری روزهای جهانی رودکی، فردوسی، سعدی، حافظ و مولوی را از جمله زمینه های همکاری در توسعه و تقویت مناسبات فرهنگی دو کشور برشمرد.

سفیر ایران همچنین به ضرورت برگزاری سمینارهای علمی، ادبی و فرهنگی در موضوعات مورد علاقه در مجامع علمی و فرهنگی دو کشور، از جمله اجرای برنامه های مشترک علمی و فرهنگی تاکید کرد.

در این دیدار، نظام قاسم ضمن ابراز خوشحالی از حضور سفیر ایران در اتحادیه نویسندگان تاجیکستان، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران اولین کشوری بود که در سال ۱۹۹۲ استقلال تاجیکستان را به رسمیت شناخت و سفارتخانه خود را در دوشنبه دایر نمود. ما اشتراکات فرهنگی فراوانی داریم که می‌تواند برای گسترش روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف اثرگذار باشد.

وی با بیان اینکه اتحادیه نویسندگان تاجیکستان با سفارت جمهوری اسلامی ایران روابط خوبی داشته است، گفت: خواستار تداوم همکاری های ادبی و فرهنگی میان دو کشور می باشیم.

رئیس اتحادیه نویسندگان تاجیکستان تصریح کرد: ما در چارچوب سی امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان تاجیکستان و ایران آماده برگزاری برنامه های گرامیداشت شاعران و نویسندگان دو کشور می باشیم. همچنین از انتشار آثار ادیبان تاجیک در ایران استقبال می کنیم، زیرا چنین یک اقدامی منجر به تعمیق همکاری ها و آشنایی بهتر مردم دو کشور از یکدیگر خواهد شد.  

وی همچنین با ابراز علاقه مندی جهت معرفی آثار ادیبان تاجیک در جشنواره فارابی اظهار امیدواری کرد که مناسبات میان دو کشور در عرصه های مختلف و به خصوص ادبی و فرهنگی از توسعه روزافزون برخوردار خواهد شد.

منبع: ایسنا

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *