اخبار

زبان فارسی در افغانستان توسعه پیدا می‌کند

سید روح الله حسینی، رایزن فرهنگی ایران در کابل برای توسعه زبان فارسی در افغانستان در دانشگاه فردوسی، تفاهمنامه همکاری با اداره آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان را به امضا رساند.

 در راستای امضای تفاهم نامه همکاری، سید روح الله حسینی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کابل با مسئولان آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد و سرپرست اداره آموزش زبان فارسی به غیر فارسی این دانشگاه دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار با اشاره به ظرفیت‌های دانشگاه فردوسی مشهد در ارائه خدمات آموزش تخصصی زبان فارسی به غیرفارسی زبان، تفاهمنامه همکاری میان رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در افغانستان با اداره آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان به امضا رسید.

 ضرورت آموزش زبان فارسی به دانشجویان غیر ایرانی از جمله اولویت های سامان بخشی به دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها‌ی جمهوری اسلامی ایران را دارند.

حسینی در این دیدار، گفت: رایزنی فرهنگی ایران در کابل آماده است تا زمینه ارائه خدمات آموزشی به دانشجویانی که تمایل به تحصیل در دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران را دارند را فراهم کند.

وی افزود: شرایط واقعی در افغانستان متمایز از عرصه مجازی است و نیازمند بازیابی معنا و مفهوم همکاری جمهوری اسلامی ایران با حکومت افغانستان است.

رایزن فرهنگی ایران در کابل اظهار داشت: جغرافیای حاکم بر دانشگاه فردوسی و ظرفیت‌های گسترده‌ای که این دانشگاه در خود جای داده، ضرورت محور قرار گرفتن در راستای همکاری‌های علمی و فرهنگی گسترده با دانشگاه‌های افغانستان را بیش از پیش برجسته می‌‌کند.

شهلا شریفی، سرپرست اداره آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه فردوسی، ضمن استقبال از اظهارات رایزنی ایران در کابل، آمادگی دانشگاه فردوسی مشهد را در زمینه‌های گوناگون علمی و فرهنگی با هدف گسترش روابط با دانشگاه‌های افغانستان اعلام کرد.

بر اساس بیانیه رایزنی فرهنگی ایران در کابل در این نشست، مقصود امین خندقی، معاون آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد و معاون اموزشی پژوهشی دانشکده ادبیات و خانم مهندس حفیظی هم حضور داشتند.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *