اخبار

رونمایی از 12 کتاب ایرانی ویژه کودک و نوجوان ترجمه شده به زبان روسی

نشست معرفی ادبیات کودک و نوجوان ایرانی و رونمایی از 12 کتاب جدید ترجمه شده در این حوزه به زبان روسی توسط ناشران ایرانی در دومین روز از نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک برپا شد.

این نشست با سخنرانی حسین ملکی معاون سفیر ج.ا.ایران در فدراسیون روسیه، مسعود احمدوند رایزن فرهنگی، حامد محقق معاون شعر و ادبیات خانه کتاب و ادبیات ایران و علی مهدوی مسئول انتشارات نخل سبز برگزار شد.

مسعود احمدوند رایزن فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در فدراسیون روسیه نیز نشر کودک و نوجوان در ایران را یکی از حوزه‌های پویای صنعت نشر ذکر کرد و گفت: ناشران بسیاری در ایران به طور تخصصی در حال تولید اثر برای کودک و نوجوان هستند و علاوه بر آن ناشران معتبر بزرگسال نیز معمولاً بخشی را به انتشار اثر در این زمینه اختصاص می‌دهند.

وی ضمن اشاره به اینکه در غرفه ایران علاوه بر کتاب‌هایی که امروز رونمایی می‌شوند آثار دیگری نیز برای کودکان و نوجوانان عرضه شده است برقراری ارتباط بین ناشران، تصویرگران و نویسندگان ایران و روسیه را یکی از اهداف شرکت هیات ایرانی در نمایشگاه کتاب مسکو ذکر کرد.

حامد محقق، مولف کتاب و مدرس شعر، داستان و نقاشی کودک و معاون شعر و ادبیات داستانی خانه کتاب و ادبیات ایران نیز در این نشست گفت: در ایران حدود 3000 ناشر کتاب‌های ویژه کودک و نوجوان منتشر می‌کنند و تنها در پنج ماه گذشته 5351 عنوان کتاب در این حوزه در داخل کشور به چاپ رسیده است. وی با اشاره به روابط خوب دو کشور ادامه داد: در این صورت مراودات فرهنگی بویژه در حوزه کتاب می‌بایست بیش از گذشته پیش‌رونده باشد.

در ادامه علی مهدوی مسئول انتشارات نخل سبز نیز با معرفی 12 اثر منتشر و عرضه شده به زبان روسی، مفاهیم موجود در آنها را مناسب درک همه مخاطبان و نه تنها مسلمانان توصیف نمود و عنوان کرد: کتاب‌های ما با زبانی ساده و داستان‌گونه آموزه‌های دینی و مفاهیم موجود در همه ادیان الهی را به کودکان و نوجوان معرفی می‌کنند. وی افزود: ما در کتاب‌ها مفاهیمی دینی چون دعا و استجابت و هم چنین مفاهیمی جهانشمول مانند نظافت و دوستی را به زبان ساده و جذاب برای کودک و نوجوان روایت می‌کنیم.

این مراسم که با حضور برخی از اساتید ایران‌شناسی و زبان فارسی، ناشران و بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب و با شرکت بیش از چهار هزار بیننده در فضای مجازی برگزار شد، با پاسخ سخنرانان به پرسش‌های حضار پیرامون چارچوب‌های تصویرگری کتاب‌های کودک و نوجوان و عملکرد حوزه تالیف و نشر کتاب در ایران به پایان رسید.

در این نشست کتاب‌های دیدار یار مهربان، بطور اتفاقی، خاطرات یک دست، خاطرات شیطان، مسواک میثم، داستان‌های ادواردو، آرزوی نبات کوچولو، تخم مرغ طلایی، خدایا مرا خروس کن و د مثل دوستی در حوزه کودک و نوجوان و کتاب‌های شهید چمران به روایت همسر و شهید مدق به روایت همسر در بخش بزرگسال رونمایی شدند.

سی و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مسکو با مشارکت بیش از 300 ناشر داخلی و خارجی در مرکز نمایشگاهی مسکو از هشتم تا دوازدهم شهریور ماه 1402 در حال برگزاری ا‌ست.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *