اخبار

بررسی جایگاه قرآن در فرانسه

نشست قرآنی در غرفه بین‌الملل حوزه‌های علمیه با حضور مدیر مؤسسه قرآنی ایجوکار فرانسه و استاد علی علوی از فرانسه با موضوع جایگاه قرآن در فرانسه برگزار شد.

در این جلسه که شامگاه یکشنبه، ۵ فروردین در غرفه بین‌الملل حوزه‌های علمیه به صورت پرسش و پاسخ برگزار شد؛ حاضران سؤالات خود را حول محور قرآن کریم مطرح کردند و این دو استاد به پاسخ سؤالات پرداختند.

سوال: قرآن در بین مسلمانان و غیرمسلمان فرانسه، چه جایگاهی دارد؟

مسلمانان در فرانسه پیرو مذاهب مختلفی همچون شیعه، سنی و صوفی هستند که قرآن کریم باعث ایجاد اتحاد بین این مذاهب گشته است. همچنین بسیاری از افراد غیر مسلمان در کشور فرانسه علاقه‌مند به کتاب قرآن هستند و این کتاب آسمانی را مانند تورات و انجیل یک کتاب مهم می‌دانند. خیلی از مردم دوست دارند بدانند که آموزه‌های قرآن چیست و چه مطالبی در قرآن بیان شده است. در برخی از دانشگاه‌ها قرآن را به دانشجویان آموزش می‌دهند. در فرانسه افرادی که به امور فرهنگی علاقه‌مندند بیشتر به مطالعه قرآن روی می‌آورند. همچنین در رشته‌های دینی در برخی دانشگاه‌ها همچون دانشگاه سوربن قرآن به صورت کوتاه و مختصر معرفی می‌شود.

سوال: چهره‌های شاخص قرآنی در فرانسه را که می‌شناسید، معرفی کنید.

شخصی در فرانسه هست به نام امام محمد بجهفی که از جزیره کومور به فرانسه می‌آید. او امام جماعت یکی از مساجد فرانسه است. هرچند که ایشان از اهل تسنن است اما با شیعیان نیز رابطه خوبی دارد.

سوال: امیر معزّی چه جایگاهی در فرانسه دارد؟

او در دانشگاه محبوبیت بالایی بین دانشجویان دارد و در رابطه با سؤالات پیرامون شیعه و صوفیه خیلی معروفند. اخیراً کتابی نوشته‌ پیرامون قرآن کریم که در خیلی از موارد نیاز به بررسی و پاسخگویی دارد.

سؤال: مسلمانان در فرانسه در رابطه با تبلیغ اسلام با چه مشکلاتی رو به رو هستند؟

در همه کشورها افرادی هستند که ضد اسلام کار می‌کنند اما در فرانسه مخالفین اسلام تحت نظر دولت هستند به این صورت که کسی اجازه بی‌احترامی به ادیان دیگر را ندارد اما می‌توانند نسبت به مطالب دیگر ادیان انتقاد داشته باشند. دولت فرانسه خود را دولتی لائیک معرفی می‌کند و اجازه نقد ادیان را به هر یک از ادیان دیگر می‌دهد که متأسفانه در چند سال اخیر فشار بیشتری بر روی اسلام وارد شده است.

بررسی جایگاه قرآن در فرانسه

در مورد مسئله حجاب هم رئیس جمهور تصریح کرد که ما با حجاب دختران و زنان مخالفیم و در فضاهای دولتی همچون مدارس، ادارات و بیمارستان‌های دولتی افراد اجازه استفاده از روسری و پوشش سر را ندارند اما در مدارس خصوصی و یا بیمارستان‌های خصوصی منعی وجود ندارد؛ اما با وجود همه این سخت‌گیری‌ها، به تعداد دخترانی که به حجاب روی می‌آورند، افزوده می‌شود.

سوال: قرآن در سبک زندگی مردم فرانسه، چه تأثیری داشته است؟

از آنجا که در کشور فرانسه دین اسلام بین افراد گسترش زیادی ندارد؛ مسلمانان باید در رابطه با معارف قرآن خودشان را تقویت کنند چرا که در بسیاری از اوقات از طرف غیر مسلمانان با پرسش‌هایی در مورد قرآن مواجه می‌شوند که باید پاسخگوی آنها باشند. جوانان مسلمان فرانسوی، بسیار زیاد در مورد شبهات پیرامون قرآن تحقیق می‌کنند تا بتوانند علاوه بر تقویت بنیه‌های علمی و اعتقادی خود، جواب افراد شبهه کننده را نیز بدهند.
مؤسسات قرآنی در فرانسه خیلی زیاد هستند و تقریبا همگی اهل تسنن هستند.
آموزش قرائت، تجوید و … به صورت حضوری و غیر حضوری به زبان فرانسه وجود دارد.

سؤال: فعالیت‌های شخصی شما در مورد قرآن در فرانسه چگونه است؟

در سال گذشته که ما به نمایشگاه قرآن آمدیم، در بسیاری از نشست‌ها و مصاحبه‌ها با این سؤال مواجه می‌شدیم که چه تعداد مؤسسات قرآنی شیعه در فرانسه وجود دارد که متاسفانه ما جواب می‌دادیم مؤسسه‌ای وجود ندارد. اما اکنون با لطف پروردگار تقریباً به مدت ۳ ماه است که از طریق رایزنی با دوستان فرانسوی یک مؤسسه قرآنی در فرانسه راه‌اندازی کرده‌ایم تا بتوانیم از این طریق جوانان را با معارف قرآنی آشنا کنیم. همچنین امیدواریم که بتوانیم جوانان را به ایران بیاوریم تا در دوره‌‌های قرائت، تجوید و معارف قرآن آموزش ببینند و به عنوان افراد آشنا به قرآن به فرانسه بازگردند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *