اخبار

ایران ناشر برتر خارجی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب مسکو

 ایران با در اختیار گرفتن سه غرفه اصلی در نمایشگاه مسکو و عرضه حدود یک‌هزار و پانصد عنوان کتاب در حوزه‌ها و زبان‌های متنوع، از بین ۱۵ کشور شرکت کننده، جایگاه برترین ناشر خارجی در سی‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مسکو را بدست آورد.

سی‌ و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مسکو در مجموعه اکسپوسنتر این شهر، که در آن بیش از ۳۰۰ ناشر بین‌المللی از ۱۵ کشور شرکت داشتند، پس از چهار روز به کار خود پایان داد.
مجموعه غرفه‌های جمهوری اسلامی ایران از جمله غرفه موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، غرفه دانشگاه المصطفی و غرفه بنیاد مطالعات اسلامی و انتشارات صدرا در مجموع با عرضه حدود یک‌هزار و پانصد عنوان کتاب در حوزه‌های مختلف شامل تاریخ و تمدن ایرانی-اسلامی، عرفان و حکمت، علوم قرآنی و حدیث، شعر و ادبیات، فلسفه و علوم اسلامی، دفاع مقدس و کودک نوجوان، به زبان‌های روسی، انگلیسی، عربی و فارسی، نقش مهمی در آشنایی مخاطبان و بویژه روس‌زبانان با فرهنگ ایران‌زمین ایفاء کردند.
یکی از برنامه‌های محوری غرفه جمهوری اسلامی ایران در این نمایشگاه، آشنایی بیشتر بازدیدکنندگان با قرآن کریم بود.
در بخش کودک و نوجوان که امسال برای نخستین‌بار همزمان با نمایشگاه اصلی برگزار شد، نیز جمهوری اسلامی ایران با رونمایی از ۱۲ اثر جدید در حوزه کودک و نوجوان به زبان روسی، پس از روسیه، بیشترین آثار عرضه شده در زمینه کودک و نوجوان را عرضه کرده بود.
برگزاری کارگاه‌های آموزشی تصویرگری کتاب کودک توسط هنرمند تصویرگر ایرانی، خانم منصوره‌سادات محمدی و همچنین نشست معرفی ظرفیت‌های صنعت نشر ایران در حوزه کودک و نوجوان از برنامه‌های ایران در نمایشگاه امسال بود.
همزمان با برگزاری این نمایشگاه، کارگاه خوشنویسی ایرانی توسط محمدعلی قربانی در کتابخانه دولتی لنین و مرکز فرهنگ انستیتو شرق‌شناسی روسیه و کارگاه آموزشی تصویرگری توسط منصوره سادات محمدی در کتابخانه ادبیات خارجی و کتابخانه کودک مسکو برپاشد.
مسعود احمدوند رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه با محکومیت اهانت برخی افراد در کشور‌های غربی به قرآن کریم گفت: با هماهنگی صورت گرفته توسط رایزنی فرهنگی و مساعدت موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران بخشی از برنامه‌های غرفه ایران در سی و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مسکو به آشنایی مخاطبان با این کتاب مقدس اختصاص پیدا کرده بود.
مسعود احمدوند افزود: نمایش قرآن‌های نفیس چاپ ایران منقش به تذهیب، حضور هنرمند خوشنویس قرآنی محمدعلی قربانی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی در این زمینه از جمله فعالیت‌های غرفه ایران در این دوره از نمایشگاه کتاب مسکو برشمرد.
موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران با ارائه بیش از ۷۰۰ اثر به نمایندگی از ناشران کشورمان در این نمایشگاه حضور چشمگیری داشت.
همچنین غرفه بنیاد مطالعات اسلامی ابن‌سینا و انتشارات صدرا با بیش از ۴۵۰ عنوان کتاب به زبان روسی و غرفه دانشگاه جامعه المصطفی العالمیه با ۲۵۰ عنوان کتاب در حوزه‌های مختلف، پذیرای بازدید کنندگان این نمایشگاه بودند.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *