اخبار

معرفی کتاب «شکوه ایران باستان» به زبان چینی

نمایشگاه «شکوه پارس باستان» پس از کاخ موزه شهر پکن در دومین مقصد تور نمایشگاهی خود در موزه شانگهای به روی علاقه‌مندان گشوده شد و کتاب این نمایشگاه که به زبان چینی منتشر شده بود معرفی شد.

 نمایشگاه «شکوه پارس باستان» پس از کاخ موزه شهر پکن در دومین مقصد تور نمایشگاهی خود در موزه شانگهای با حضور سید عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، محسن بختیار سفیر جمهوری اسلامی ایران در پکن، جبرییل نوکنده رییس کل موزه ملی ایران و مقام‌های محلی و دیپلمات‌های مقیم شانگهای به روی علاقه‌مندان گشوده شد. نمایشگاه «شکوه ایران باستان» به همت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در شانگهای برپا شده و اشیای تاریخی ایران در این مکان، به نمایش درآمده است.

هدف از برگزاری این نمایشگاه، معرفی فرهنگ و تاریخ باشکوه ایران باستان و تشویق گردشگران چینی برای سفر به ایران است. نمایشگاه شکوه ایران باستان در شهر شانگهای چین بیش از ۶۰ محوطه باستان‌شناسی که تقریباً سراسر ایران را شامل می‌شود، در معرض نمایش گذاشته و غالب این آثار حاصل کاوش‌های علمی و باستان‌شناسی و از موزه‌های ملی ایران، رشت، گرگان و موزه تخت جمشید بوده است.

ویژگی این نمایشگاه این است که علاوه بر آثار ایران، آثاری از موزه شانگهای که مربوط با فرهنگ ایرانی‌ست، آثار دو موزه استانی چین را نیز شامل می‌شود. در کل آثار در معرض دید نمایشگاه شکوه باستان به بیش از ۲۸۰ اثر رسیده است. این نمایشگاه تا هفتم اکتبر ادامه دارد و بازدیدکنندگان می‌توانند به صورت رایگان از آثار آن بازدید کنند.

ضرغامی در نشست مطبوعاتی این رویداد فرهنگی که با حضور خبرنگاران رسانه‌های مطرح چینی برگزار شد، نمایشگاه و افزون بر ۲۰۰ اثر تاریخی نفیس ایرانی آنکه قدمتشان از حدود سه هزار سال پیش تا دوران صفویه می‌رسد را معرفی کرد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران ابراز امیدواری کرد که برگزاری «نمایشگاه شکوه ایران باستان» در افزایش تعامل دو ملت، شناخت هرچه بهتر مردم ایران و چین از یکدیگر و توسعه گردشگری تاثیر بسزایی ایفا کند.

وی همچنین با معرفی کتاب این نمایشگاه که به زبان چینی منتشر شده است، از مخاطبان این کشور دعوت کرد علاوه بر بازدید از نمایشگاه، در معرفی هر چه بیشتر این کتاب به قشرهای مختلف مردمشان مشارکت داشته باشند.

تارنمای موزه شانگهای هم با ارائه توضیحات تاریخی از آثار باستانی ایرانی، از چینی‌ها دعوت کرد که از این نمایشگاه بازدید کنند.

رییس‌کل موزه ملی ایران با اشاره به افتتاح نمایشگاه شکوه ایران باستان در شهر شانگهای چین با حضور مهندس ضرغامی و مقامات عالی فرهنگی چین، گفت: یکی از ویژگی‌های نمایشگاه شکوه ایران باستان در شانگهای استفاده متناسب از ابزارهای ارتباطی و بارکدهای دو زبانه برای راحتی بازدیدکنندگان است.

آثاری از موزه شانگهای مربوط با فرهنگ ایرانی

جبرئیل نوکنده، رییس‌کل موزه ملی ایران با بیان اینکه نمایشگاه شکوه ایران باستان در شهر شانگهای چین بیش از ۶۰ محوطه باستان‌شناسی که تقریباً سراسر ایران را شامل می‌شود، در معرض نمایش گذاشته، گفت: غالب این آثار حاصل کاوش‌های علمی و باستان‌شناسی و از موزه‌های ملی ایران، رشت، گرگان و موزه تخت جمشید بوده است.

او همچنین افزود: ویژگی این نمایشگاه این است که علاوه بر آثار ایران، آثاری از موزه شانگهای که مربوط با فرهنگ ایرانی است، آثار دو موزه استانی چین را نیز شامل می‌شود.

نوکنده با اشاره به اینکه مشارکت بین موزه‌ای میان ایران و چین در نمایشگاه شکوه باستان به خوبی دیده می‌شود، گفت: در این نمایشگاه آثاری که مرتبط با ایران است از برخی دیگر از موزه‌های کشور چین نیز وجود دارد و در کل آثار در معرض دید نمایشگاه شکوه باستان به بیش از ۲۸۰ اثر رسیده است.

او با بیان اینکه استقبال از نمایشگاه شکوه باستان بسیار خوب بود و سرکنسولگری‌های بیش از ۱۱ کشور در افتتاحیه آن شرکت کرده‌اند، ادامه‌داد: این نمایشگاه تا هفتم اکتبر ادامه دارد و امروز روز رسمی افتتاح آن بوده و از فردا بازدیدکنندگان می‌توانند در آنجا حضور یابند و به صورت رایگان از آثار آن بازدید کنند.

رییس‌کل موزه ملی ایران با اشاره به اینکه پیش‌بینی‌ها این است که بیش از یک میلیون بازدیدکننده از نمایشگاه شکوه باستان در شانگهای چین بازدید کنند، افزود: همواره استقبال از اینگونه نمایشگاه‌ها زیاد بوده و نمایشگاه قبلی در موزه پکن برگزار می‌شد و کاخ‌موزه پکن روزانه ۴۰ هزار بازدیدکننده داشت.

نوکنده با تاکید بر اینکه این نمایشگاه از نظر طراحی، نورپردازی، طراحی و محتوا تفاوت‌هایی با کاخ‌موزه پکن دارد، بیان کرد: سعی شده در این نمایشگاه از وسایل چندرسانه‌ای و ارتباطی بیشتر استفاده شود. تعداد زیادی ویدیووال وجود دارد که فیلم‌های مرتبط با بازسازی آثار تاریخی پخش می‌کند و ابزارهای چندرسانه‌ای به تعداد زیادی به چشم می‌خورد.

او همچنین ادامه داد: روی آثار در معرض دید همگی بارکدهای دو زبانه وجود دارد و بازدیدکنندگان جدا از زیرنویس‌هایی که وجود دارد، می‌تواند با بارکد تمامی اطلاعات آثار تاریخی در معرض دید را به دست آورند.

رییس‌کل موزه ملی ایران با بیان اینکه در نمایشگاه شکوه باستان یک‌سری محصولات فرهنگی با الگوبرداری از اشیا و آثار موجود قابل عرضه و فروش برای بازدیدکنندگان است، گفت: نکته مهم این است اشیای موجود کاملاً در امنیت هستند و علاوه‌بر بیمه دارای گواهی مصونیت از توقیف هستند.

در حاشیه برگزاری نمایشگاه «شکوه پارس باستان» نشست علمی و تخصصی آشنایی با فرهنگ و هنر ایران با حضور رئیس کل موزه ملی ایران در سالن سخنرانی موزه شانگهای برگزار شد.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *