اخبار

مصحف مشهد رضوی در دوحه رونمایی می‌شود

به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قطر، مصحف مشهد رضوی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب دوحه رونمایی می‌شود.

این مراسم که با همکاری سازمان کتابخانه‌ها و موزه‌های آستان قدس رضوی برنامه‌ریزی شده، روز سه شنبه 25 اردیبهشت 1403، با حضور شخصیت‌های علمی و فرهنگی قطری و همچنین سفرا و نمایندگان فرهنگی کشورهای مختلف در قطر برگزار خواهد شد و طی آن مرتضی کریمی نیا؛ قرآن پژوهشگر قرآنی و متخصص نسخ خطی، به معرفی این نسخه ارزشمند قرآنی خواهد پرداخت.

مصحف مشهد رضوی کامل ترین مجموعه دستنویس قرآن به خط حجازی از سده نخست هجری با قدمت یکهزار و 400 ساله است که پیش از این در آستان قدس رضوی رونمایی شده است.

بنا بر اعلام این خبر «مصحف مشهد رضوی» یا Codex Mashhad عنوانی است برای مجموع دو نسخۀ قرآنی با خط حجازی کهن به شماره‌های 18 و 4116 در کتابخانۀ آستان قدس رضوی (مشهد). این اثر با 252 برگ، کامل‌ترین مجموعه اوراق از یک قرآن کامل از  سدۀ نخست هجری  در سراسر جهان به شمار می‌آید که بیش از 95% متن قرآن را در بر دارد. با توجه به ویژگی‌های متنی این مصحف، ویژگی‌های رسم، غرائب املائی، اختلاف قرائات، چینش یا ترتیب بندی سوره‌ها، و نهایتاً بر پایۀ آزمایش‌های متعدد کربن 14، روشن شده است که بخش اصلی این نسخه در دورانی بسیار زودهنگام، و در سدۀ نخست هجری کتابت شده است.

برخلاف اغلب نسخه‌های کهن قرآنی از سدۀ نخست هجری، متن کامل قرآن در صورت اولیۀ این مصحف، به روایت رسمی و متداول عثمانی ، امّا بر اساس ترتیب سور منسوب از ابن‌مسعود کتابت شده، و در سده‌های بعد، ترتیب سوره‌ها در آن تصحیح شده است.

مجموع ویژگی‌های این مصحف، در کمتر نسخه‌ای از قرآن‌های کهن به خط حجازی یافت می‌شود. از این رو، «مصحف مشهد رضوی» یکی از مهم‌ترین اسناد عینی در شناخت ما از تحولات تاریخ متن قرآن کریم در سدۀ نخست هجری است.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *