اخبار

انتشار کتابی درباره ضرب المثل‌های فارسی در عمان

کتاب «ضرب المثل‌های فارسی و عمانی» توسط انتشارات دانشگاه سلطان قابوس منتشر شد.

 

کتاب تالیف مشترک پروفسور دکتر احسان بن صادق اللواتی، دکتر ظاهر بن مرحون الداودی، دکتر صنعا بنت طاهر الجمالی و دکتر فاطمه کریمی است.

«ضرب المثل‌های فارسی و عمانی» عنوان بخش اول کتاب است که در این بخش ترجمه تعدادی از ضرب المثل های منتخب فارسی همراه با ضرب المثل های عمانی که از نظر معانی موافق یا مشابه آنها هستند آمده است.

بخش دیگر کتاب شامل مطالعاتی است که توسط چهار پژوهشگر کتاب انجام شده و در کتاب آمده است.

اولین فصل از بخش مطالعاتی این کتاب، «نگاهی به ضرب المثل ها به عنوان یک فرهنگ جهانی» است که توسط دکتر فاطمه کریمی تالیف شده و ضرب المثل های رایج در زبان های عربی، فارسی، ترکی و انگلیسی را با هم مقایسه کرده است.

فصل دوم توسط پروفسور احسان اللواتی درباره «تصویر هنری در ضرب المثل‌های فارسی» نوشته شده و در آن سعی کرده منابع این تصویر را استخراج و آن را طبقه‌بندی کند و سپس کارکردهایی را که در زمینه وقوع آن انجام می‌دهد توضیح دهد.

از  پروفسور احسان اللواتی پیش از این دو کتاب دیگر با عنوان «علوم بلاغی در فارسی و عربی» و «دریچه‌ای به داستان‌های کوتاه جدید فارسی» منتشر شده است.

در بخش دوم کتاب دو فصل دیگر با عنوان «نظام‌های اخلاقی در جامعه عمانی، خواندن نمونه‌هایی از ضرب المثل‌های عمانی» نوشته دکتر صنعا الجمالی و «ضرب المثل‌های عملی به‌عنوان الگو و ابعاد عمل‌گرایانه آن‌ها در ضرب المثل‌های عمانی» نوشته دکتر ظهیر الداودی هم دیده می‌شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *