اخبار, نمایشگاه کتاب 1401

اعلام آمادگی بیش از ۱۷۰ ناشر خارجی برای عرضه آثار در نمایشگاه کتاب

مدیر کمیته ناشران خارجی سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب از تکمیل و تایید اطلاعات ۱۷۸ ناشر خارجی برای عرضه آثار خود در نمایشگاه امسال خبر داد.

اسماعیل جانعلی‌پور با اعلام این مطلب افزود: هنوز ۱۴ ناشر خارجی اطلاعات خود را بارگذاری نکرده اند. محموله های کتاب از کشورهای عمان، روسیه و قطر به گمرک رسیده و پس از ترخیص به نمایشگاه منتقل می‌شود. خوشبختانه با کمک کمیته پشتیبانی چیدمان کامل غرفه‌های عربی و لاتین تمام شده است و فضای مربوط به کمیته ناشران خارجی هم آماده استقرار است. 

حسین صفری مدیر کمیته اجرایی نمایشگاه گفت: غرفه‌بندی‌ها از شبستان اصلی در شماره ۱۵ تا شماره ۶۷ شروع شده و با جزئیات درحال انجام است. در بخش ناشران آموزشی هم غرفه‌های غیرخودساز آماده شده و کار تعیین غرفه‌های دانشگاهی تا ۵۰ درصد و بخش ویژه کودکان تا ۷۰ درصد انجام شده است.

وی افزود: کار در تمام بخش‌ها طبق جدول زمانبندی پیش خواهد رفت و تا ۱۷ اردیبهشت تمام تجهیزات لازم اعم از برق، دوربین‌ها، تجهیزات مخابراتی، دستگاه‌های کارتخوان و اینترنت تکمیل خواهد شد. در جانمایی محل‌های استراحت و بخش‌های رفاهی با شهرداری توافقاتی صورت گرفته و هفت نقطه در کل فضای نمایشگاه برای نمازخانه و ۶ نقطه در سالن شبستان برای اطلاع رسانی مخاطبان اختصاص یافته است.

ناشران از ۱۷ اردیبهشت کتاب های خود را به نمایشگاه منتقل کنند

صفری ادامه داد: ناشرانی که درخواست غرفه‌های خودساز داشتند، باتوجه به زمانی که برای آماده‌سازی غرفه‌ها نیاز دارند، می‌توانند از امروز (سه‌شنبه) کار خود را در مصلی شروع کنند و همه ناشران می‌توانند از ۱۷ اردیبهشت کتاب‌ها را به غرفه خود انتقال داده بچینند و از این نظر هیچ مشکلی وجود ندارد.

علی رمضانی ، قائم‌مقام نمایشگاه با بیان اینکه دو سال وقفه در برگزاری نمایشگاه کتاب باعث شده که درخواست ناشران برای حضور در نمایشگاه کتاب غیرقابل مقایسه با دوره‌های قبل باشد گفت: امسال، هم ناشران قبل تقاضای حضور در نمایشگاه دارند و هم ناشران جدیدی که در سه سال اخیر  وارد عرصه نشر شده‌اند و بر همین اساس با درنظر گرفتن شرایط کرونایی و با وجود اینکه در نظر داریم تمام غرفه‌ها را در فضای مسقف مصلی مستقر کنیم، جلب نظر همه ناشران برای مساحت غرفه‌ها کار سختی است. 

وی با تاکید بر اینکه انجام مراحل اجرایی نمایشگاه طبق تقویم و برنامه‌ریزی‌ها انجام گرفته افزود: اینکه می‌گویند نمایشگاه امسال در مقایسه با دوره‎‌های قبل با تاخیر شروع به کار می‌کند، باید عنوان داشت که چنین چیزی وجود ندارد. نمایشگاه مطابق معمول دوره‌های قبل آغاز به کار خواهد کرد و جز در مواردی به سبب همه‌گیری ویروس کرونا، ترجیح دادیم برخی کارها نزدیک به روزهای برگزاری نمایشگاه انجام شود.

نقشه‌ غرفه ناشران داخلی تحویل داده شده است
محمد اللهیاری، مدیر کمیته ناشران داخلی نمایشگاه گفت: روند کار به سرعت در حال اجرا شدن است و نقشه غرفه‌های بخش ناشران داخلی تحویل داده شده است. فرآیند اجرایی نمایشگاه کتاب بلافاصله بعد از نمایشگاه قرآن شروع شده و اسامی متصدیان برای صدور کارت و اطلاعات لازم برای چاپ کتیبه‌های راهنمایی بازدیدکنندگان ارسال شده است.

وی اضافه کرد: اگرچه این روزها بزرگترین چالش بر سر مساحت غرفه‌هاست اما نکته اینجاست که ما با درنظر گرفتن شرایط و شیوه نامه های اعلام شده، تعداد راهروها را بیشتر و عریض‌تر از دوره‌های قبل درنظر گرفتیم و همین باعث می‌شود کمی در مورد مساحت غرفه‌ها ملاحظات داشته باشیم. 

آزاده نظربلند، مدیر کمیته پاسخگویی و راهنمایی مراجعان با اشاره به فعالیت‌های این کمیته افزود:‌ مشکلات کد مالیاتی و شماره حساب ناشران در حال پیگیری است و به زودی اعلام خواهد شد که ناشران برای حضور در بخش مجازی کتاب‌های خود را بارگذاری کنند. 

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار با کتاب سلامتیم، از بیست‌ و یکم تا سی‌ و یکم اردیبهشت در دو بخش حضوری در مصلای امام خمینی(ره) و مجازی در سامانه خانه کتاب  برگزار می‌شود.

منبع: ایرنا

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *