اخبار

استقبال از «آنک آن یتیم نظر کرده» در لبنان

جلد نخست مجموعه «آنک آن یتیم نظر کرده»، نوشته محمدرضا سرشار، از سوی انتشارات دارالمعارف الحکمیه بازنشر شد. این اثر روایتی است از زندگی حضرت محمد(ص).

کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده» از جمله آثاری است که با محوریت زندگی رسول خدا(ص) نوشته شده است. این اثر که تاکنون چهار جلد از آن منتشر شده، تلاش دارد روایتی مستند و در عین حال با زبانی داستانی و جذاب از زندگی آخرین فرستاده خدا ارائه دهد.

جلد اول «آنک آن یتیم نظر کرده» مربوط می‌شود به قبل از تولد پیامبر(ص) تا زمان مبعث؛ یعنی چیزی بیشتر از 40 سال از زندگی پیامبر اکرم(ص) را در بر می‌گیرد. این اثر که پیش از این به زبان عربی ترجمه شده بود، از سوی انتشارات دارالمعارف الحکمیه در لبنان بازنشر شد.

جلد دوم مجموعه «آنک آن یتیم نظر کرده» از زمان مبعث تا سال هشتم بعثت که هجرت دوم مسلمانان به حبشه است را شامل می‌شود. این دو مجلد در واقع بین سال‌های 1373 تا 76 نوشته شد و ابتدا به صورت یک برنامه رادیویی تحت عنوان «از سرزمین نور» صبح‌های جمعه از شبکه سراسری پخش می‌شد و در نهایت به صورت کتاب به بازار نشر آمد.

بیشتر بخوانید
«قاف» بر قله دوازدهم؛ شمه‌ای از شکوه سیرت آخرین فرستاده در کتابی متفاوت

این کتاب حاصل تحقیقات سرشار در متون معتبر تاریخی مرتبط با زندگی و سیره پیامبر ‌اسلام (ص)، در قالب داستانی و به لحنی شاعرانه است. این اثر، پس از چاپ به صورت کتاب در دو قالب ویژه نوجوانان و بزرگسالان موفق به دریافت جوایز معتبری از سوی جشنواره‌های کشوری قرار گرفت. که از آن جمله می‌توان به عنوان اثر برگزیده دومین جشنواره قصه‌های قرآنی، پیامبران و ائمه» (مربوط به بررسی کتاب‌های 10 سال سال‌های 1374 تا 1384) برای آن اشاره کرد.

نویسنده در ادامه با نگارش دو مجلد دیگر، به وقایع زندگی رسول خدا(ص) در مقاطع حساس دیگر از تاریخ صدر اسلام پرداخت. جلد سوم از این مجلد، سه فراز مهم محاصره سه ساله رسول اکرم (ص) و دیگر مسلمانان بنی‌هاشم در شعب ابی‌طالب، درگذشت حضرت خدیجه (س) و سفر پیامبر به طایف را در قالب اثری مستقل با عنوان «سالیان سخت» روایت می‌کند. این جلد از بعد ماجرای هجرت به حبشه شروع می‌شود و تا سال 13 مبعث یعنی سال وفات حضرت خدیجه و ابوطالب و قصه محاصره مسلمانان در شعب ابی‌طالب و سفر پیامبر به طائف دربرمی‌گیرد.

جلد چهارم که سال گذشته با عنوان فرعی «هجرت بزرگ» منتشر شده، شامل داستان‌هایی است که از شب لیلةالمبیت آغاز می‌شود و پس از آن، نویسنده به ادامه ماجراهایی که برای رسول خدا(ص) رخ داد می‌پردازد. ماجرای هجرت به مدینه در این جلد مطرح شده است.

منبع: تسنیم

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *