نمایشگاه کتاب 1401

آغاز به کار نمایشگاه تهران/مردم آمدند، ناشران نه

سی و سومین نمایشگاه کتاب تهران صبح امروز در حالی آغاز به کار کرد که در همان ساعات اولیه حضور مخاطبان جالب توجه بود. اما در عین حال به مانند هر سال نواقصی از جمله غرفه‌های خالی در مصلی به چشم می‌خورد.

سی وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران صبح امروز، 21 اردبیهشت‌ماه، پس از دو سال وقفه به دلیل کرونا در دو بخش فیزیکی و مجازی در فضایی به وسعت 90 هزار متر مربع در مصلی تهران آغاز به کار کرد.

در این دوره از نمایشگاه دو هزار و 800 ناشر حضور دارند که هزار و 700 ناشر در بخش فیزیکی و در مصلی تهران و هزار و 100 ناشر هم در بخش مجازی شرکت کرده‌اند.

در بخش بین‌الملل نیز بیش از 30 کشور (سوئیس، هند، هنگ‌کنگ، ترکیه، ایتالیا، فرانسه، چین، کره جنوبی، بوسنی و هرزه‌گوین، افغانستان، سوریه، لبنان، پاکستان، تونس، قطر، عراق، کویت، بحرین، عمان، مصر، آذربایجان، تاجیکستان، روسیه، صربستان، مکزیک، انگلستان، استرالیا، هلند، آمریکا، آلمان، اسپانیا) و 170 ناشر خارجی در این نمایشگاه حاضر هستند. 50 میهمان نیز از این رویداد بزرگ فرهنگی بازدید خواهند کرد.

ارسال رایگان کتاب‌ها برای مخاطبان

در این دوره ارسال کتاب‌ها برای مخاطبان کاملا رایگان است‌،  بنا به گفته رئیس نمایشگاه؛ یارانه درنظر گرفته شده برای ارسال کتاب‌های خریداری شده از نمایشگاه مجازی در این دوره دو برابر شده و همه فاکتورهای تا مبلغ 75 هزار تومان بدون نیاز به هزینه از سوی ناشران ارسال می‌شود. خریداران نیز به هر مبلغی که خرید کنند هیچ هزینه‌­ای بابت مرسولات پستی پرداخت نخواهند کرد.  

تخفیف 10درصدی و یارانه طلاب و دانشجویان

کتاب‌ها در این دوره با تخفیف 10درصدی عرضه می‌شوند و بن کتاب نیز تنها اختصاص به خرید مجازی دارد،‌ برای طلاب و دانشجویان 350 هزارتومان بن تخفیف خرید و برای اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه 600 هزارتومان برای خرید صرفا مجازی اختصاص یافته است.40 درصد از این مبلغ را وزارت ارشاد و 60 درصد را مخاطب بر عهده گرفته است.

در بخش ناشران خارجی بیش از 70 غرفه تحویل شده که بیش از 40 هزار عنوان کتاب را  عرضه می‌کنند. 

قطر،‌ مهمان ویژه سی و سومین دوره

اما مهمان ویژه این دوره نمایشگاه کتاب تهران کشور قطر است که میزبانی جام جهانی را نیز بر عهده دارد.  قرار است وزیر فرهنگ قطر به همراه هیئتی از جمله رئیس نمایشگاه کتاب قطر در نمایشگاه کتاب تهران حضور پیدا کند.

در بخش مجازی همچنین ناشرانی که تنها در این بخش حضور دارند،‌ باید سه درصد از فرش خالص خود را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تامین هزینه برگزاری نمایشگاه اختصاص دهند.

این دوره نمایشگاه اما غائبانی هم دارد،‌ نشر قطره،‌ مرکز،‌ فرهنگبان،‌ دیبایه و نظر به دلیل حمایت از کتابفروشی‌ها و پلتفرم‌هایی مثل فیدیبو،‌ طاقچه،‌ کتابراه،‌ دانی و برخی ناشران الکترونیک و صوتی نیز به دلیل انتقاد به جانمایی در این دوره حضور نیافته‌اند.

کاستی‌های نخستین روز

اما نخستین ساعات از نخستین روز نمایشگاه کتاب تهران همچون همه دوره‌های گذشته با کاستی‌ها و نواقصی همراه است،‌ برخی از این نواقص به ناشران و کم‌کاری‌هایشان در تحویل به موقع غرفه،‌ چینش و آماده‌سازی باز می‌گردد که در بخش بین‌الملل کاملاً مشهود است و بخشی دیگر به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان برگزارکننده این نمایشگاه.

انتظار این است که پس از برگزاری سی و سه دوره نمایشگاه کتاب مبتنی بر تجربیات دوره‌های گذشته برگزار شود،‌ سال‌هاست که در روز نخست نمایشگاه مشکلاتی از جمله قطعی کارت‌خوان،‌ها،‌ خالی بودن غرفه‌ها و … مشاهده می‌شود ولی این مشکلات از دوره‌ای به دوره‌ای دیگر منتقل می‌شوند‌، بدون اینکه حداقل از یک روز قبل از آغاز به کار نسبت به رفع آن اقدام شود. با وجود اینکه سال‌هاست کارشناسان و مسئولان به این باور رسیده‌اند که نمایشگاه کتاب تهران نیازمند دبیرخانه دائمی است که امور را در طول سال پیش برد،‌ باز هر سال به اسفند ماه که می‌‌رسیم‌ پس از درگیری‌ها در انتخاب مکان نمایشگاه تازه به فکر برگزاری می‌افتیم.

در این دوره نیز بسیاری از غرفه‌ها هنوز آماده نشده‌اند، ناشران بسیاری هنوز خود را به نمایشگاه نرسانده‌اند و تکلیف کارت‌خوان برخی از غرفه‌ها نیز مشخص نیست. مشکل دیگر ناشران و غرفه‌داران کارت‌های پارکینگ است که هنوز نه برای غرفه‌داران صادر شده و نه البته برای خبرنگاران.

منبع: تسنیم

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *