اخبار

رونمایی از کتاب بناهای مذهبی فعال در گرجستان

مراسم رونمایی از کتاب آژانس دولتی امور دینی تحت عنوان «بناهای مذهبی فعال در گرجستان برای سال 2023» با حضور سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان در هتل کورتیارد ماریوت تفلیس برگزار شد.

مراسم رونمایی از کتاب آژانس دولتی امور دینی تحت عنوان «بناهای مذهبی فعال در گرجستان برای سال 2023» 15 خردادماه با حضور ایراکلی کوباخیدزه، نخست وزیر گرجستان، شالوا پاپواشویلی، رئیس پارلمان گرجستان، گیورگی ولسکی، نایب رئیس اول پارلمان گرجستان، بکا اودیشاریا، رئیس کمیته امور دیاسپورا و قفقاز، تئا آخولدیانی، وزیر دولت در امور همکاری و برابری مدنی، محمود ادیب، سفیر جمهوری اسلامی ایران در گرجستان، مهدی سعادت نژاد، رایزن فرهنگی کشورمان و نمایندگان سازمان‌های مذهبی و دیپلماتیک در سالن اجتماعات هتل کورتیارد ماریوت تفلیس برگزار شد.

ایراکلی کوباخیدزه، نخست وزیر گرجستان به عنوان اولین سخنران این گردهمایی با اشاره به سنت چند صد ساله تنوع مذهبی و تساهل گرجستان که با موفقیت در این کتاب به تصویر کشیده شده است، اظهار داشت : این پروژه ارزش بسیار بالایی دارد و بیانگر مهمترین سنت کشور ما تساهل مذهبی و فرهنگ همزیستی است.

وی ادامه داد: این آلبوم با تلاش مشترک روحانیون مذاهب مختلف تدوین شده که جلوه خارق العاده‌ای از همکاری‌های بین مذاهب است و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهد بود.

شالوا پاپواشویلی، رئیس مجلس  بر همزیستی مسالمت آمیز ادیان مختلف در کشور گرجستان تأکید کردو گفت: این کتاب در قالب گنجینه است و گواه وحدت ما همراه با تنوع شگفت انگیز، مهمترین جلوه همزیستی افراد با مذاهب مختلف است.

وی بیان کرد: این آلبوم یادآور قوت وحدت ماست و بیانگر این است که قدرت ما در تنوع ما نهفته است و جوهر واقعی گرجستان در احترام متقابل ادیان به یکدیگر است.

نماینده کاتولیکوس-پاتریارک گرجستان، متروپولیت تئودور بیانیه‌ای را به نمایندگی از کاتولیکوس-پاتریارک گرجستان ایلیا دوم قرائت کرد که بدین شرح است: “این مجموعه یک وقایع نگاری عکسی معنوی از کشور ما در ربع اول قرن بیست و یکم است. گرجستان همیشه دارای مدارا بوده و وجود بسیاری از بناهای مذهبی سایر ادیان در کشور ارتدکس نشان دهنده این امر است. با وجود باورهای متفاوت، عشق به وطن ما را، فرزندان گرجستان، پیوند و متحد می‌کند.”

زازا واشاقمادزه، مشاور نخست وزیر و  رئیس آژانس امور دینی، چاپ کتاب جدید در دهمین سالگرد تأسیس آژانس امور دینی را نمادین خواند و گفت: این نشریه وقایع نگاری میراث فرهنگی ما است، جلوه‌‌ای از محیطی تسامح که گرجستان همیشه به آن افتخار کرده و همیشه به آن افتخار خواهد کرد.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *